Phrasal verbs, czyli czasowniki frazowe, to szczególna grupa czasowników używana w języku angielskim. Czasownik frazowy składa się z czasownika i przyimka (np. off, on, at, on) lub przysłówka (np. along, about, across), który nadaje czasownikowi nowe znaczenie. Niestety, znaczenie czasowników frazowych nie zawsze jest intuicyjne i większości z nich trzeba uczyć się na pamięć. Oto przykład czasownika, który po dodaniu przyimka zmienia całkowicie swoje znaczenie:
VERB (czasownik) | PHRASAL VERB (czasownik frazowy) | |
---|---|---|
to take |
to take up |
Wielu moich kursantów narzeka na naukę phrasal verbs i zarzeka się, że bardzo ciężko się ich nauczyć. Niemniej jednak czasowniki frazowe spotykamy bardzo często, zwłaszcza w rozmowie z native speakerami, więc warto je znać.
A czy można coś zrobić, aby nauka ich stała się choć odrobinę przyjemniejsza? Oczywiście! Dziś mam dla Was 8 pomysłów, na to jak sprawić, aby nauka phrasal verbs stała się przyjemniejsza i bardziej efektywna.
Prawdopodobnie okaże się, że są to również te najpotrzebniejsze phrasal verbs i dzięki opanowaniu ich zobaczysz, że nie jest tak źle i coś tam jednak rozumiesz kiedy native speaker używa czasowników frazowych w swoich wypowiedziach. Co zrobić aby szybko opanować te podstawowe? Staraj się tworzyć i wymyślać nowe przykłady i zdania z użyciem tych czasowników, najlepiej związane jakoś z twoim życiem.
Czasowniki frazowe możemy również podzielić na tłumaczone w sposób dosłowny np: sit down, look around etc oraz na idiomatyczne, czyli takie których znaczenie trudniej jest nam zrozumieć po przeczytaniu czasownika: get on with, show up etc. Dobrze jest je pogrupować i zwrócić uwagę zwłaszcza na te czasowniki, których znaczenie trudniej nam rozgryźć. Tutaj jednak często z pomocą przyjdzie nam muzyka. Teksty piosenek są pełne phrasal verbs, a często znaczenie możemy wywnioskować z kontekstu.
Pogrupuj czasowniki frazowe tematycznie, np. te związane z rutyną dnia codziennego, podróżami czy pracą. Po wybraniu kilku phrasal verbs dla danego zagadnienia ucz się ich według skojarzeń, a także postaraj się ułożyć z ich wykorzystaniem historyjkę. Zawsze pamiętaj o dodawaniu kontekstu, ponieważ w ten sposób uczy się łatwiej i szybciej zapamiętuje.
Pamiętaj również, aby uczyć się partiami. Co jednego zestawu wybieraj nie więcej niż 7-8 czasowników, tak aby nie zniechęcić się wyborem zbyt wielu do jednej sesji nauki.
Używaj phrasal verbs do opisania swojego codziennego życia używając codziennych przykładów. Jak w przykładzie powyżej układaj historyjki ze swojego życia. Tak zapamiętasz szybciej phrasal verbs, bo będzie to dla ciebie bliższe emocjonalne.
Staraj się wykorzystać naukę okazjonalną. Zawsze kiedy zasłyszysz kogoś używającego nowego dla Ciebie phrasal verb zapisz to wyrażenie, najlepiej z kontekstem w jakim zostało użyte. Nic tak nie ułatwia nauki jak dowód na to, że to czego się uczymy faktycznie jest używane przez rodzimych użytkowników języka.
O mapach myśli pisałam już kilkakrotnie na blogu, między innymi tutaj:
http://sylwianiewczas.com/dla-ucznia/jak-wykorzystac-mapy-mysli-w-nauce-jezyka-obcego/
Jak można je wykorzystać do nauki czasowników frazowych? Przede wszystkim jeśli ktoś jest wzrokowcem to tworząc mapę myśli może używać różnych kolorów, ozdabiać czy rysować znaczenie phrasal verbs. Można także rozrysować sobie mapę myśli według kategorii i w ten sposób powtarzać poznane już czasowniki frazowe.
Postaraj się, aby czasowniki, których aktualnie się uczysz wykorzystać od razu w praktyce. Na przykład próbuj użyć ich w pracy podczas pisania maila czy w rozmowie z osobą z innego kraju. Możesz również na przykład komentować wpisy na ulubionym blogu itp. Ważne, aby od razu naukę zastosować w praktyce.
I najważniejsze, aby nauka nie poszła w las trzeba powtarzać. Podziel materiał na niewielkie partie i powtórz chociaż raz w tygodniu, tak aby utrwalać poznane już czasowniki.