Jak być może zauważyliście przeglądając oferty pracy język angielski na zaawansowanym poziome jest dziś standardem w większości ogłoszeń, zwłaszcza jeśli szukacie pracy w firmie międzynarodowej. I niby wszystko super, ponieważ większość z Was miała pewnie lektorat na studiach, który kończył się egzaminem na poziomie B2 więc myślicie, że bez problemu sobie poradzicie. Potem zaczynamy pracę i okazuje się, że no teoretycznie wszyscy komunikują się w języku angielskim, ale nie do końca rozumiemy co mówią. Powód jest bardzo prosty. Otóż większość z Was zapewne uczęszczała na kursy języka ogólnego, w w środowisku korporacyjnym najczęściej spotkacie się z językiem biznesowym, który oczywiście nadal jest językiem angielskim, ale rządzi się swoimi prawami. Pamiętajcie również o tym, że język biznesu to także swoisty savoir- vivre, a więc styl pisania maili, odpowiednich pozdrowień czy nawet przygotowywania prezentacji. Znajomość wszystkich tych elementów nie tylko podniesie Waszą samoocenę, ale poprawi funkcjonowanie w nowym środowisku pracy.
Dlatego też dziś przychodzę do Was z 6 pomysłami, w jaki sposób popracować nad swoim Business English akurat na początek roku. A może mieliście właśnie takie postanowienie noworoczne tylko nie wiedzieliście jak się za to zabrać?
Jako pierwszy i dość oczywisty pomysł polecam Wam indywidualne zajęcia Business English z lektorem. Dlaczego zajęcia indywidualne? Przede wszystkim dlatego, że kursy grupowe organizowane często przez różne szkoły językowe są zwykle dość ogólne i bazują bardzo mocno na jednym podręczniku, a może się zdarzyć, że zanim dotrzecie do słownictwa, które najbardziej Wam jest potrzebne, minie kilka miesięcy. Ponadto, uczycie się tak naprawdę o każdej branży po trochu, a niekoniecznie to musi być Waszym priorytetem na start.
Podczas zajęć 1:1 lektor przede wszystkim zbada Wasze potrzeby i będziecie mogli skupić się na tych aspektach języka, które chcecie najpierw poprawić, a ponadto będziecie mogli pracować swoim tempem.
Nie polecam Wam porywania się na pracę samodzielnie z podręcznikami typu Market Leader czy Business Result, ponieważ, mimo, że są to bardzo dobre podręczniki to wymagają po pierwsze dostępu również do nagrań i płyt CD, a także asysty lektora. Na początek warto zacząć od książek nakierowanych na przykład na samo słownictwo biznesowe lub na którąś ze sprawności.
Słuchanie podcastów to generalnie świetny pomysł na podkręcenie swojego poziomu języka niezależnie czy chcecie pracować nad językiem ogólnym czy biznesowym. Podcasty już polecałam Wam w innym moim wpisie dotyczącym nauki Business English i wielu moich klientów powtarza, że nic ich tak nie przekonało do nauki Business English jak właśnie słuchanie podcastów. Ich główną zaletą jest to, że są dość krótkie, przez co możecie ich słuchać na przykład w drodze do pracy czy podczas przerwy na kawę oraz zwykle dotyczą spraw bieżących, przez co są dużo bardziej interesujące niż nagrania w podręcznikach do Business English.
Podcasty, które mogę Wam polecić to
BBC Business Daily
Business English Pod
Down to Business English
TED talks
Oczywiście zawsze polecam Wam czytanie prasy branżowej w języku angielskim, ale jeśli jesteście na poziomie Intermediate to rzucanie się na czytanie Bloomberg Businessweek czy the Economist może okazać się za dużym wyzwaniem i szybko się zniechęcicie. Bardzo dużą zaletą Business English Magazine jest to, że artykuły są przyjemnej długości oraz każdy z nich zawiera słowniczek najtrudniejszych słów, przez co nie musicie przerywać czytania i szukać nowego słówka w słowniku. Poza tym tematy poruszane w tym czasopiśmie są zawsze na czasie, pojawiają się również wydania specjalne dla różnych branż.
Jeśli jesteś nowy/nowa w firmie i czujesz się zupełnie rzucony na głęboką wodę oraz wydaje Ci się, że każdy komunikuje się lepiej od Ciebie to po prostu… zacznij obserwować innych. Oczywiście polecam Wam łączenie tej metody z innymi, ale myślę, że na początku może Wam się naprawdę przydać. Przygotuj sobie jakiś notes i spisz listę najczęściej używanych skrótów oraz wyrażeń w firmie, zapytaj swojego managera czy ma może aktualną strukturę firmy, żebyś mógł zapoznać się z tym kto jest kim. Przejrzyj prezentacje przygotowywane przez innych członków zespołu, aby zobaczyć jaki styl prezentowania oraz jakie zasady panują w firmie i przede wszystkim pytaj. Każdy kiedyś zaczynał.